Fıtığın Tedavisi

Fıtığın Tedavisi

Fıtığın tek tedavisi ameliyattır. Bilinen diğer hiçbir tedavi yöntemi ya da ilaç tedavisi yoktur. Ameliyatta lokal ya da genel anestezi kullanılabilir. Bassini, Marcy, McVay ve Shouldice gibi karın duvarındaki hasarın direkt tamirinin yapıldığı ameliyat teknikleri olsa da bu tekniklerdeki yüksek nüks oranı (bazı yayınlarda %20 olarak bildirilmiştir) nedeniyle günümüzde pek tercih edilmemektedir. Sentetik yamaların kullanıldığı fıtık tamirleri daha ön plana çıkmıştır.

Yamanın kullanıldığı ameliyatlarda dokular gerilimsiz olarak birbirine yaklaştırılır (Lichtenstein tekniği). Ve daha sonraki dönemde yamaya karşı oluşan vücut cevabı nedeniyle fıtık zeminindeki doku gevşekliği giderilir. Yine sentetik yamaların kullanıldığı bir diğer tamir şeklide Laparoskopik fıtık tamiri yöntemidir. Deneyimli ellerde yapıldığı zaman çok mükemmel kozmetik sonuç elde edilir. Ayrıca hastanede kalış süresi ve ameliyat sonu daha az ağrı olması da avantajları içindedir. Dr. Fatih Ağalar uzunca bir süredir bu yöntemi pek çok hastaya başarı ile uygulamış olup açık fıtık ameliyatlarını zorunluluk dışında hemen hemen hiç uygulamamaktadır. laparoskopik fıtık ameliyatlarında bildirilen ameliyat sonrası nüks oranları açık ameliyat tekniklerinden yüksek değildir.(%1-5)

Ameliyat sonrası normal koşullarda hastalar ameliyat günü ya da ertesi gün hastaneden taburcu edilmekte ve 10 günlük bir süreden sonra hiçbir kısıtlama olmadan günlük yaşamlarına dönmektedir. Laparoskopik fıtık ameliyatlarından 4 gün sonra hastalara günde 3 kilometre yürüyüş tavsiye edilmektedir.

Prof. Dr. Fatih AĞALAR
Genel Cerrahi Uzmanı

 

Fıtık tedavisi ve fıtık cerrahisi için İstanbul’da Genel Cerrah Prof. Dr. Fatih Ağalar ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

WhatsApp'dan sorun!