Guatr İğne Biyopsisi, Tiroid Ultrasonu ve Tiroid Fonksiyon Testleri

Guatr İğne Biyopsisi, Tiroid Ultrasonu ve Tiroid Fonksiyon Testleri

Guatr Hastalarına Yapılan İğne Biyopsisi Nedir?

Tiroid bezinde saptanan nodülden ince bir iğne yardımıyla alınan doku örneklerine tiroid biyopsisi denir. Bu işlem kan aldırmak kadar basit bir işlemdir. Doktorunuzun eli ile  veya ultrason yardımı ile saptadığı nodülden enjektör yardımı ile aspirasyon yapılması işlemidir. Basit ve riski az olan, bir o kadar da tanıda yardımcı bir işlemdir. İşlem sonrası alınan hücreler mikroskop camı üzerine yayılır ve sitopatologlar tarafından özel boyalarla boyanarak mikroskop altında incelenir.

Genellikle tanı aynı gün veya işlemi takip eden gün içinde verilir.

Tiroid Ultrasonu Nedir?

Tiroid bezinin boyutunun, yapısının, içinde yer alabilecek farklı yapıdaki nodüllerin incelenebildiği ve doktorunuza oldukça yardımcı olacak olan bir işlemdir. Bu işlem hasta konforu açısından çok rahat ve kolay uygulanabilen bir işlemdir.

Tiroid Fonksiyon Testleri Nedir? Ne İşe Yarar?

Tiroid bezinin fonksiyon durumu hakkında bize bilgi verebilen hormonların biyokimyasal olarak değerlendirilmesine Tiroid Fonksiyon Testleri denir. Bu testler ayrıca tiroid hormon tedavisi alan hastaların takibinde de kullanılır. Bu hormonların düzeyini saptamak için hastalardan birkaç mililitre kan almak gerekir.

Prof. Dr. Fatih AĞALAR
Genel Cerrahi Uzmanı

 

Tiroid  hastalıkları, tiroid kanseri teşhis ve tedavisi için İstanbul’da Genel Cerrah Prof. Dr. Fatih Ağalar ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

WhatsApp'dan sorun!