Kolon (Kalın Bağırsak) Kanseri Belirtileri

Kolon (Kalın Bağırsak) Kanseri Belirtileri

Kolon kanserlerinin ilk belirtisi dışkılama alışkanlıklarında değişikliktir. Kalın barsağın sol kısmındaki kanserlerde bu belirti daha belirgindir. Hastalarda kabızlık ya da ishal dönemleri olabilir. Kalın barsağın sağ kısmındaki kanserlerde ise fark edilmeyen ve kansızlığa yol açan gizli kanamalar görülür. Bu hastalar demir eksikliği anemisi ile başvururlar. Dışkılamada taze kan görülmesi durumunda kolon kanserleri için araştırılma yapılması şarttır.

Taze kanamalar çoğunlukla hemoroid, çatlak gibi iyi huylu hastalıklarda görülmesine rağmen, yeterli araştırma yapılmazsa tanıda gecikmeler olur. Karın ağrısı en sık görülen belirtilerdendir. Hem sağ hem de sol taraf kanserlerinde görülür. Ağrı genellikle aralıklarla olur ve barsağın yavaş yavaş tıkanmasına bağlıdır. Barsak tıkanmaları daha çok sol tarafta görülür. Rektum denilen barsağın son bölümüne ait kanserlerde de makatta ağrı, sürekli dışkılama hissi gibi bulgular görülebilir.

Hastalığın ileri dönemlerinde kilo kaybı ve karın içinde ele gelen kitle görülebilir. Bazen de hastalar tümörün karın içine delinmesi ya da barsağın tamamen tıkanması sonucu acilen sağlık kuruluşlarına başvururlar.

Prof. Dr. Fatih AĞALAR
Genel Cerrahi Uzmanı

 

Kolon (Kalın Barsak) Kanseri, Rektum Kanseri tedavisi için İstanbul’da Genel Cerrah Prof. Dr. Fatih Ağalar ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

WhatsApp'dan sorun!