Kolon (Kalın Barsak) Kanseri Tedavisi

Kolon (Kalın Barsak) Kanseri Tedavisi

Kolon kanserlerinin tedavisi cerrahidir. Acil durumlar dışında, gerekli hazırlıklar ve barsak temizliği yapılarak hastalar ameliyat edilir. Acil durumlarda barsak temizliği yapılamadan cerrahi uygulanacağı için ameliyat şekilleri daha farklıdır. Bazı erken yakalanabilen kanserlerde endoskoplar ile karın açılmadan makattan ameliyat yapılabilir ancak çoğunlukla cerrahi şekli karın açılarak yapılan ameliyatlar şeklindeydi. Ancak son 15 yıldır artık kalın barsak kanserleri LAPAROSKOPİK veya ROBOTİK cerrahi yöntemlerle başarılı şekilde tedavi edilmektedir.

Bu iki yöntemle aynı onkolojik başarı yanında ameliyat sonu dönemin çok daha az ağrılı olması, erken taburculuk, erken günlük aktivite ve işe dönüş, ameliyatta kanamanın daha az olması, çok daha iyi kozmetik sonuçların elde edilmesi gibi önemli avantajlar hastalara sunulabilmektedir. Dr. Fatih Ağalar tüm karın ameliyatlarının %80 den fazlasını LAPAROKSOPİK veya ROBOTİK cerrahi ile geçekleştirmiş olup hastalara bu önemli avantajı sunabilmektedir.

Ameliyatta, tümörün yerine göre kalın barsağın bir bölümü ya da tamamı çıkartılır. Kalan barsak uçları birbirine bağlanır. Ancak tümörün makata çok yakın olması durumlarında barsakları birbirine bağlamak mümkün olmayabilir. Bazı hastalarda kalıcı kolostomi açılır yani barsak ucu karın duvarına getirililir. Üzerine özel torbalar yapıştırılır.  Bu durumun hayat kurtarıcı olabileceği akılda tutulmaldır.

Bazı durumlarda (özellikle acil ameliyatlarda ya da barsak dikişlerinin zor tutacağı düşünülen makata çok yakın olan kanserlerin çıkarıldığı durumlarda) geçici ostomi açılabilir. Bir süre sonra barsak uçları ikinci bir ameliyat ile tekrar birbirine birleştirilerek doğal devamlılık sağlanır. Eğer akciğer, karaciğer gibi başka organlara yayılım varsa, uygun olan hastalarda bunlar da ameliyatla tedavi edilirler. Bu durumda dahi hastalıktan tamamen kurtulmak mümkün olup bu durumdaki bazı hastalarda hastalıktan tamamen kurtulma olasılığı %40’lara ulaşabilmektedir.

Cerrahi tedavi sonrası çıkartılan dokular patoloji bölümünce incelenir. Gözle görülmeyen mikroskopik yayılımlar araştırılır. Buna göre kanserin evresi belirlenir ve ek tedaviler planlanır. Bu tedaviler çoğunlukla kemoterapidir (ilaç tedavisi). Bazı ilerlemiş kanserlerde ameliyat öncesi kemoterapi ve radyoterapi uygulanabilir. Bu tedaviler genellikle ameliyat sonrası da tekrar edilir.

Bugün Rektal kanserlerde çoğu kez tedaviye ameliyat öncesi dönemde kemoterapi ve radyoterapi ile başlıyor ve tümörün küçülmesi sağlandıktan sonra hastalar LAPAROSKOPİK veya ROBOTİK cerrahi uyguluyoruz. Robotik cerrahi özellikle erkeklerde seksüel fonksiyonları sağlayan sinirlerin çok daha iyi görülmesi ve korunabilmesini sağladığı ve dar bir alanda hareket serbestiyeti sağladığı için avantajlı bir cerrahi yöntem olarak ön plana çıkmaktadır.

Kolon (Kalın Barsak) Kanserlerinin Prognozu (Seyri)

Kanserin erken tanı konmasına ve tedavi edilmesine bağlı olarak bu hastaların 5 yıllık yaşam şansları %90’a kadar çıkar. Erken tanı konan hastalar tamamen kanserden kurtulabilir.

Prof. Dr. Fatih AĞALAR
Genel Cerrahi Uzmanı

 

Kolon (Kalın Barsak) Kanseri, Rektum Kanseri tedavisi için İstanbul’da Genel Cerrah Prof. Dr. Fatih Ağalar ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

WhatsApp'dan sorun!