Mide Kanseri

Mide Kanseri

Kötü huylu mide tümörleri. %95’i mide karsinomu olup, geri kalanlar lenfoma ve sarkomlardır.

Japonya, Rusya, Çin, Portekiz gibi ülkelerde mide kanseri artmakta iken, ABD, İngiltere, Kanada, Hollanda gibi ülkelerde azalmaktadır. Tüm kanserler arasında 5. Sıradadır. Erkeklerde ve 50 yaş üstünde sık görülür.

Etiyolojide çevresel faktörler ve genetik faktörler rol oynar. Konserve, tuzlanmış-kurutulmuş balık tüketimi, tütsülenmiş balık ve etler (kanserojen 3-4 benzopiren), hayvani yağlar, alkol, tütün, obezite, helikobakter pilori infestasyonu gibi diyet alışkanlıkları suçlanır. Taze meyve-sebze, C vitamini ise koruyucudur.

Genetik faktörler ise HNPCC ve çeşitli gen mutasyonlarıdır.Bir de predispozan faktörler vardır; bunlar:

  • Kan grubu A olanlar,
  • Atrofik gastrit,
  • Pernisiyöz anemi,
  • Aklorhidri
  • Safra reflüsü

Belirti ve Bulgular

Mide kanseri sinsi seyirlidir. Geç belirti verir ve belirtiler de, hastalığa özgü değildir. Karında rahatsızlık hissi, peptik ülser benzeri ağrı, iştahsızlık, halsizlik, kilo kaybı, hematemez (Kahve telvesi renginde kan kusma), gizli kanama, anemi, hepatomegali (Karaciğerin büyümesi), ascites (Karın boşluğunda sıvı toplanması), sarılık gibi metastaz belirtileri görülebilir.

Tanı

Belirtilerin spesifik olmaması nedeniyle, ileri tanı yöntemleri kullanılır. Baryumlu ÖMD grafileri ve Endoskopi en önemli tanı aracıdır ve özellikle 40 yaş üstünde en ufak mide şikayetinde bile uygulanmalıdır. mide kanseri tansı biyopsi ile konmuş olanlarda hastalığın yaygınlığının araştırılması için Tüm karın tomografisi yanında akciğer tomografisi de gereklidir.

Patoloji

Mide kanserleri erken mide kanseri (Submukozayı aşmamış) ve ileri mide kanseri (Submukozayı aşmış) olarak sınıflandırılabilir.

Tedavi

İleri hastalık bulguları olmayanlarda tedavi cerrahidir. Radyoterapi ve kemoterapi cerrahi tedaviyi desteklemek amacıyla kullanılır. Çağdaş kılavuzlarda özelikle midenin üst kısmından kaynaklanan kanserlerde ameliyattan önce kemoterapi ve radyoterapi uygulaması önerilmektedir. Bu yöntemle mide kanserinin sağaltımında daha başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Cerrahi tedavide total veya subtotal gastrektomi ile birlikte lenfatik drenaj alanı da çıkartılır. Mide kanseri cerrahisi hem kurumsal hem de cerrahi deneyim gerektirir. Deneyimli ellerde komplikasyon oranları düşüktür. Mide kanseri cerrahi tedavisini de mümkün olduğu ölçüde LAPAROSKOPİK VEYA ROBOTİK CERRAHİ tekniği kullanarak yapmak önerilir.

Prognoz evreye bağlıdır. Ortalama 5 yıllık yaşam %25-40 olup, erken mide kanserinde sağ kalım %90′dır.

Prof. Dr. Fatih AĞALAR
Genel Cerrahi Uzmanı

 

Mide kanseri teşhis ve tedavisi için İstanbul’da Genel Cerrah Prof. Dr. Fatih Ağalar ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

WhatsApp'dan sorun!